Zeytin Yaprağının Faydaları

Zeytin yaprağı çayı faydaları yeni ortaya çıkan bir bilgi değildir. Zeytin yaprağını medikal anlamda ilk kullananlar Antik Mısırlılardır. Zeytin yaprağı Antik Mısırlılarda göksel bir güç sembolü idi. Aynı zamanda firavunların mumyalanmasında da zeytin yaprağını kullanmışlardır. 19. yy. da ise zeytin yaprağı şurup haline getirilerek ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Sonraki yıllarda ise yeşil zeytin yaprakları sıtma tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Modern tıp zeytin yaprağını ilk kez 1995 yılında kullanmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve deneyler pozitif sonuçlar vermiştir. Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre zeytin yaprağının 101 madde ihtiva ettiği ve içindeki en etken maddenin 'polifenolik antioksidan'lardan biri olan Oleuropein olduğu anlaşılmıştır. Oleuropein ağacı dış etkenlere karşı koruduğu gibi, hücre yenilemesi yapıyor, ortama uyum sağlamasına neden olarak salgılardan koruyor. Yaprağından elde edilen öz, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudun direncini artırıyor, anti bakteriyel özelliklere sahip ve virüsle mücadelede vücuda destek oluyor.

Zeytin yaprağının faydaları yaprağın özü kremden şampuana kozmetik sektöründe, sütten bebe bisküvisine gıda ara katkısı olarak, anti bakteriyel özelliği ile ilgili ilaç sanayinde, hayvan yeminde katkı maddesi olarak kullanılabiliyor. Elde edilen sonuçlar zeytin yaprağının çok sayıda hastalık için eşsiz bir bitki olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü araştırma sonuçlarına dayanarak zeytin yaprağının 21'inci yüzyılın en önemli doğal antimikrobiyal, antiviral etkiye sahip çok önemli bir bitki olduğunu belirtiyor. Zeytin yaprağının faydaları modern tıp tarafından çok yeni sayılabilecek bir tarihte keşfedilmiş olsa da (1995) günümüze kadar zeytin yaprağının faydaları üzerine 69 kitap, bin 800'den fazla makale, dergi ve çeşitli yayın bulunmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Antimikrobiyal Etki

Zeytin yaprağı çayının faydaları yaprak çay olarak tüketildiğinde vücuda alınan oleuropein iki enzim tarafından elenolik aside dönüştürülür. Elenolik asit yüksek antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bakterilerin hücre duvarını etkileyerek, doğal yolla bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda birçok antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olan mikro organizma ve dolayısıyla bunların neden olduğu birçok hastalık doğal yollarla ortadan kaldırmaktadır.

Antioksidan Etki Havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Demirin paslanması ve balığın sudan çıktıktan sonra ölmesi, buna en güzel örneklerdir. Antioksidanlar, vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan sigara, alkol, kirli hava v.s. ile alınan zararlı maddelerin (serbest radikallerin) nötralize edilmesini sağlar. Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilir, hormonal denge korunabilir, yaşlanma süreci geciktirilebilir. Zeytin yaprağı çayı faydaları ndan biride yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu etki oleuropein bileşiğiyle beraber tabloda verilen diğer fenolik bileşiklerin sinerjik etkileri sonucu meydana gelir. Vitamin C ve E nin gösterdiği antioksidan aktivitenin yaklaşık 2,5 katı kadar daha yüksek bir antioksidant aktiviteye sahiptir.

Koroner Damarlar Üzerinde Etkisi

Zeytin Yaprağı Çayının Faydalarından biride koroner damarlar üzerinde yaratmış olduğu etkidir. İn-vivo şartlarda yapılan birçok çalışma oleuropein' in vasodilator (damar genişletici) etki yaptığını, tansiyonu düşürdüğünü ve anti-aritmik özellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda LDL kolesterol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Kalp rahatsızlıkları nda zeytin yaprağı çayı ile iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Laboratuar ve klinik çalışmaların sonucu olarak, zeytin yaprağı çayı kalp yetmezlikleri, damar tıkanıklıkları üzerinde de etkili bulunmuştur.

Kan Şekeri Seviyesinin Düzenlenmesi

Yapılan in-vivo (canlı vücudunda) çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropein, hipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeri seviyesinde düşme gözlenmiştir.

Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde.

LDL Kolesterolün düzenlenmesinde.

Antioksidan Etki.

Bronşit, Kulak İltihabı, Sinüzit tedavisinde.

Kalbe kan dolaşımının sağlanmasında faydalıdır.

Kalp krizinin önlenmesinde etkindir.

İshale, Yaşlanmaya karşı etkindir.

Sıtma tedavisinde kullanılmaktadır.

Hepatit A, B, C ye karşı etkilidir.

Soğuk algınlığında ve zatürree tedavisinde.

Fungal (Mantar) Enfeksiyonları.

Hemoroit tedavisinde.

Cilt Rahatsızlıklarında.

Romatizmal Hastalıklarda etkilidir.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.


Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları zeytinyağı kolesterol içermez. Bundan dolayı kandaki kanda ki zararlı kolesterolü (LDL) azaltır, faydalı kolesterolü (HDL) yükseltir, kanı düzenleyici ve kuvvetlendirici özelliği vardır. Zeytinyağı dışında ki tüm yağlar kolesterol seviyesinin yanında iyi huylu kolesterolü de düşürler.

Zeytinyağın faydaları ndan biride damar tıkanıklıklarını önlemesidir. Böylece kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Dünya sağlık teşkilatı (WHO) araştırmaları göstermektedir ki kalp krizi ve kalp hastalıkları riskinin en düşük olduğu bölge "Girit" adasıdır.

Radyoaktivitece karşı vücudu korur. Kanser tümörlerinin oluşumunu engeller.

Yapılan bilimsel araştırmalar zeytinyağının içeriğinde bolca bulunan E vitamininin, insan hücrelerini yenileyerek yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkiyi azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve saçlara parlak bir görünüm kazandırdığını, kanıtlanmıştır.

Zeytinyağının faydaları ndan biride karaciğerin en iyi dostudur. Zeytinyağı sindirim sistemini çok iyi düzenleyerek kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar

Zeytinyağı kan damarlarında pıhtılaşma riskini azaltır. Zeytinyağı, kan hücrelerinin kümeleşmesinde rol oynayan faktörlere karşı etkilidir ve bağırsaklar tarafından en iyi emilen yağ çeşididir.

Zeytinyağı mide asitlisini azalttığından Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özelliklere sahiptir.

Diyabetli hastalarda kandaki şeker oranı'nı % 12 oranında azaltmaktadır. Zeytinyağının yüksek tansiyonu tolere ettiği bilinmektedir.

Zeytinyağı anne sütüne en yakın özelliktedir. Zeytinyağının içeriğinde % 80 oranında bulunan "Oleik asit" anne sütündeki en önemli yağ asidi olup, bebeğin sinir dokularının gelişimini sağlar.

Zeytinyağı çocuklarda kemik ve diş gelişimini arttırır. Buna karşın yaşlılarda ise kemik erimesi (osteoporoz)'u azalttır.

Tüm kutsal kitaplar da zeytin zikredilmektedir. İncil ve Tevrat'ta "zeytin" birçok yerde geçmekte ve Kuran-ı Kerinı'de 6 (altı) defa "kutsal ağaç” olarak zikredilmektedir.

Dünya üzerinde zeytin ağacı kadar yaşayabilen başka bir canlı yoktur. Dünya üzerinde yaşı 2.000 üzerinde olan birçok zeytin ağacı vardır. Bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edilmiştir.

Zeytinyağı diğer yağlardan farklı olarak, hiçbir kimyasal işlem görmediğinden meyve suyu gibi, çiğ ve taze olarak tüketilebilen tek yağdır.

Dünyada zeytinyağı üretiminde önde gelen ülkelerden biriyken tüketimde en geri ülkeler arasında yer almaktayız. Dünyada kişi başına en fazla zeytinyağı Yunanistan’da (25 Kg.) tüketilirken, ülkemizde kişi başına zeytinyağı tüketimi 1.5 Kg dır. Bu oran ne kadar sağlıksız beslendiğimizi göstermektedir.

Zeytinyağı kızartmalar için en ideal yağdır. İçerisindeki antioksidan maddeler nedeniyle çok daha yüksek sıcaklıklara dayanır.

Zeytinyağı hamile ve bebekli kadınların sağlıklı bir dönem geçirmeleri açısından çok faydalıdır.

Zeytinyağı, hazmı en kolay yağdır.

Sağlıklı bir yaşam, sağlıklı bir gelecek için dengeli bir beslenme açısından günde en az 2-3 yemek kaşığı (50-60 gr) zeytinyağı tüketilmesi gerekmektedir.

Zeytin ve ürünlerinin sağlığa pek çok faydası vardır. Özellikle koruyucu etkisi önemlidir. Ancak özellikle her yağda olduğu gibi zeytin yağını kullanırken bol kullanmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü her yağda olduğu gibi zeytin yağının da kalorisi yüksektir.

Mitolojik çağlarda çeşitli dini törenlerde kullanılan zeytin yağı yine o dönemlerde de sağlık için kullanılmaktaydı. Akdeniz civarlarında yapılan arkeolojik çalışmalarda bulunan kalıntılar zeytin yağı küpleri ve diğer bir çok kalıntıda zeytin yağının bir çok alanda aydınlanmadan, dini törenlere ve sağlığa kadar bir çok alanda kullanıldığı ve çok değerli olduğu görülmüştür.

Nitekim zeytin yağına sıvı altın da denilmektedir. İslam'da ve diğer dinlerde zeytin ve zeytin yağından bahsedilir. Kuran'da zeytin ve zeytin yağının çok kıymetli bir bitki olduğundan ve öneminden bahsedilir (ilgili konuyaDinimizde Zeytin başlığı altından erişebilirsiniz).

Zeytin ve ürünlerinin faydalarından bahsetmekle bitmez ve daha araştırılması gerek bir çok konu vardır gün geçtikçe yeni faydaları da ortaya çıkmaktadır.

Zeytin ve ürünlerinin faydaları ile ilgili daha detaylı bir kısım bilgilere ulaşmak için Ana Menü'deki Sağlık ve Zeytin Başlığı altında ki diğer başlıkları inceleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi zaman içinde eklenecektir.

Zeytinin Faydaları

Zeytinin faydaları; zeytin içeriğinde kansere karşı etkili olan birçok maddeyi ihtiva etmektedir. Bu maddelerin yanı sıra içeriğindeki A,D,E ve K vitaminlerinin de kanser tümörlerinin oluşumunu engellediği ve Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Zeytin karaciğeri korur ve karaciğerin en iyi dostudur. Zeytinin tüm bunların yanı sıra sindirim sistemine, safra kesesine ve safra kesesinde taşta, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalıdır.

Zeytin kalsiyum kaybını engellemektedir. Buda kemiklerin güçlenmesini sağlamakta ve yaşlılarda kemik erimesi (osteoporoz)'u azaltmaktadır.

Zeytinin faydaları ndan biride çocukların kemik ve diş gelişimi açısından önemlidir. İçeriğindeki E, A, D ve K vitaminleri çocuklarda sağlıklı kemik ve diş gelişimini sağlamaktadır.

Oleuropein maddesi zeytin yaprağında, bolca bulunmaktadır. Bu madde zeytin ağacını hastalık ve zararlılardan korumaktadır. Modern tıp bu maddeyi tıp alanında da kullanabilmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Zeytinyağının içeriğindeki E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Eski Mısır medeniyetleri Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin yaprağını tüketimin yanı sıra sağlık ve dinsel ritüellerde de kullanmışlardır.

Dünya genelinde Dünya sağlık teşkilatı (WHO) tarafından yapılan bir araştırmada kalp krizi ve kalp hastalıklarına en az Girit Adasında rastlandığı rapor edilmiştir. Aynı zamanda Girit Adasında yaşayanlarda kalp rahatsızlıkları ve kalp riskinin en alt düzeyde olduğu raporda yer almaktadır. Girit Adası M.Ö 3.500 yıllarda bile zeytinyağı ticaretinin merkezi konumunda olduğu unutulmamalıdır.

Dünya üzerinde yaşı 2.000den fazla olan çok sayıda zeytin ağacı bulunmaktadır. Yaş olarak başka örneği olmayan bu ağaçlar yapılan bilimsel çalışmalarda uzun ömre örnek teşkil etmektedir.

Zeytin yaprağı bol miktarda Kalsiyum Elenolate içermektedir, bu madde virüs, bakteri ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.

Zeytin mide asitliğini azaltarak Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

Bütün kutsal kitaplarda zeytinden bahsedilmiştir. Kuranı Kerimde“Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip-iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.” (Nur Suresi, 35) yazmaktadır. Ayette de görüldüğü gibi zeytinden mübarek bir meyve olarak bahsedilmektedir.

Yine Kuranı Kerimde “Sizin için Tur-i Sina'da yetişen bir ağaç meydana getirdik ki bu ağaç hem yağ (zeytinyağı) hem de yiyenlerin ekmeğine katık edecekleri (zeytin)verir" (Müminun Suresi, 20.) Ayet’te zeytinin incirle birlikte Sina Dağına Allahü Teâlâ’nın bir hediyesi olarak indirildiğini yazmıştır.

Bir başka ayette ise “Hiçbir yere ait değildir, Ne doğuya nede Batıya… Allah, göklerin ve yerin nurudur. O'nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, herşeyi bilendir.” (Nur Suresi, 35)

Yine Kuranı Kerimde "İnsan aldığı gıdalara bir baksın! Biz yağmuru gökten bol bol yağdırdık. Sonra (bitkiler bitsin diye) toprağı nasıl yardık. Kendinize ve hayvanlarınıza bir gıda ve fayda olması için yeryüzünde ekinler, üzüm bağları, yoncalar, zey­tinler, hurmalar, iri ve sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve çayır­lar bitirdik"( Abese Suresi, 24-32; ayrıca bk. En'am Suresi, 99, 141; Nahl Suresi, 11; Nur Suresi, 35. )” adı geçen faydalı gıdalar arasında sayılmıştır.

Hz. Adem ölüm döşeğindeyken vaktin dolduğunu hissettiğinde oğlu Şit’i çağırarak cennete giderek Allah’tan tüm insanların affedilmesini dilemesini söyler. Şit Hz. Adem’in dileğini gerçekleştirmek için cennete geldiğinde cennetin bekçiliğini yapan melek kendisine Bilgi Ağacından üç adet tohum verir. Bu tohumları babası öldüğü zaman ağzına koymasını ve tohumları ağzından çıkarmadan gömmesini söyler. Şit meleğin söylediklerini aynen yapar tohumları babasının ağzından çıkarmadan Tabor dağına gömer.

Kısa bir süre sonra mezardan üç ağaç boy vermeye başlar. Ağaçlardan biri Sedir, ikincisi Selvi, üçüncüsü ise Zeytin Ağacıdır. Zeytin Ağacı bu üç ağaç içerisinde ilk yeşeren ağaçtır.

Üç kutsal dinde de çok büyük önem taşıyan Zeytindağın da Hz İsa’nın ruhunun gökyüzüne yükseldiği günden bugüne canlılığını sürdüren zeytin ağaçları vardır. –ki bu yaklaşık 2.000 yıl demektir. Yine Hıristiyanlığa göre Hz İsa’ya peygamberlik bu dağda verilmiş ve ruhu buradan yükselmiştir.

Nuh tufanında sular dinginleştiğinde canlılığın belirtisi olarak kuğu ağzında zeytindalı taşımaktadır. Yine Musevi inancına göre Mesih Zeytindağı’na inecektir. Yahudiler antlaşma sandığını zeytinyağı ile kutsamaktadırlar.

İslamiyet’e göre ise Sırat köprüsü Haram al-Sharif ile Zeytindağı arasında kurulacaktır. Zeytinyağı eski Mısırda arınmada ve firavun mezarlarında, Romalılarda kutsal ekmeğin saklandığı mihrabı aydınlatmada, Avrupalılarda gücün ve yetkinin göstergesi olarak kralların taç giyme törenlerinde kullanılmıştır.